Asociace škol evropských historických bojových umění

německá škola

preview germanyŠavle – zbraň, která má svůj původ především v blízkém, nebo dalekém Orientu. Je ovšem dosti důkazů, že nezávisle na Orientu se jisté druhy šavlí, tesáků a malchusů vyvíjely i v Evropě a stejně pak se také po přejímání z východu vyvinula nová evropská forma šavle a její použití.

Magisterium nabízí výběr ze všech škol a systémů šermu šavlí, které se v Evropě setkávaly, od staroněmeckého, přes arabsko-turecko-perský až po francouzsko-italský.

škola šavle

sabre01rŠavle – zbraň, která má svůj původ především v blízkém, nebo dalekém Orientu. Je ovšem dosti důkazů, že nezávisle na Orientu se jisté druhy šavlí, tesáků a malchusů vyvíjely i v Evropě a stejně pak se také po přejímání z východu vyvinula nová evropská forma šavle a její použití.

Magisterium nabízí výběr ze všech škol a systémů šermu šavlí, které se v Evropě setkávaly, od staroněmeckého, přes arabsko-turecko-perský až po francouzsko-italský.

španělská škola

preview spanishPřesto že je také jednou ze starých škol, jejichž vývoj sahá až do středověku, počítáme období té pravé Španělské školy od r. 1582, kdy bylo vydáno dílo Philosophia de las armas mistra Jerónima de Carranzy. Náplň Španělské školy tvoří vznešené umění šermu rapírem (espada ropera-espada estocada), dýkou, rapírem a pláštěm, nebo pláštěm a dýkou. Logické ukončení školy nalézáme v díle Lorenza de Rady v r. 1705, protože ač škola ještě nějaký čas po jeho vydání existovala, brzy byla vytlačena módnější francouzskou školou. Magisterium se zaměřuje především na formy, odvozené od Carranzy a Narvaeze, doplněny mistry 17. století a mistra Rady. (Jako zvláštnost rozšířuje látku o španělský nůž navaja.)

italská škola

preview italyAč je v Itálii tradice školeného šermu nejdelší z evropských zemí, pojemItalská škola se váže na tu fázi, která byla zformována na počátku 16. století Mistrem Marozzem. Počítáme-li také její současnou sportovní podobu, pak je to jedna ze škol, která je dosud živá. Obsahuje především šerm kordem (rapírem), dýkou a kombinací obou. Magisterium vyučuje kromě její základní náplně také přídavné kombinace: rapír a plášť, dva rapíry, nebo neapolské kombinace – rapír a lucerna, či rapír a lano (Italská škola šermu II). Z hlediska dobového ohraničení se vyučování v Magisteriu zaměřuje na formy Italské školy od poloviny 16. století do poloviny 17. století. (Rozsah dle zájmu a pokročilosti adeptů rozšiřuje o exkurze do starších, nebo mladších forem.)

francouzská škola

Vznik školy se oficiálně datuje vydáním díla mistra šermu Henriho de Sainct-Didier v roce 1573, i když svou specifickou podobu získala až v průběhu 17. století. Obsahuje především šerm samotným kordem, později pak barokním a rokokovým kordíkem a fleuretem. Magisterium nabízí vývojový přehled této školy od konce 17. století do 19. století. Francouzská škola je rovněž živou školou, která má pokračování v podobě dnešního sportovního šermu.